» Інструкція щодо проведення практичної роботи "Очищення кухонної солі". Практична робота "очищення кухонної солі" Очищення забрудненої кухонної солі практична робота висновок

Інструкція щодо проведення практичної роботи "Очищення кухонної солі". Практична робота "очищення кухонної солі" Очищення забрудненої кухонної солі практична робота висновок

Тема урока

Практична робота №2

"Очищення забрудненої кухонної солі".

Цілі

уроку

Діяльність

Формування в учнів УУД на прикладі способів поділу та очищення сумішей

Предметно-дидактична

Знають типи сумішей та методи очищення їх

Розуміють правильність застосування правил техніки безпеки під час роботи з нагрівальними приладами

Застосовують знання для практичного очищення забрудненої кухонної солі

Заплановані результати уроку

Предметні

1. З'ясувати:

  • що таке чиста речовина, суміш;
  • чим відрізняються чисті речовини від сумішей;
  • де застосовуються суміші

2. Познайомити та освоїти:

  • найпростіші способи поділу речовин: розчинення, відстоювання, декантація, фільтрування, випарювання;
  • класифікацію сумішей

3. Закріпити:

  • знання правил техніки безпеки у хімічній лабораторії;
  • вміння працювати з лабораторним обладнанням та нагрівальними приладами відповідно до правил техніки безпеки;
  • виконувати найпростіші прийоми поводження з лабораторним обладнанням: з лабораторним штативом, зі спиртуванням;
  • вміння визначати поняття, «випарювання», «фільтрування», «відстоювання»

Метапредметні

а) пізнавальні УУД:

  • розвиток уміння працювати з інформацією;
  • розвиток уміння поєднувати теоретичний матеріал із практичною діяльністю (тобто формування інтелектуальної автономності – уміння конструювати нове знання на основі наявного досвіду);
  • розвиток уміння використовувати різноманітні способи пошуку інформації;
  • розвиток операцій мислення: порівняння, зіставлення, виділення зайвого, аналіз, синтез, узагальнення, класифікація та інших.

б) комунікативні УУД:

  • формування вміння грамотно будувати мовні висловлювання відповідно до завдань комунікації та складати тексти в усній та письмовій формах;
  • формування вміння слухати та чути співрозмовника, вести діалог, викладати свою точку зору та аргументувати її;
  • формування вміння працювати у групах парами та квартетами;
  • вивчати прийоми представляти результати діяльності групи

в) регулятивні УУД

  • вчити ставити мету та намічати план дій;
  • розвивати увагу;
  • вчити дотримуватись основних правил техніки безпеки при виконанні лабораторних дослідів;
  • розвивати практичні навички у проведенні лабораторних дослідів, роботі з реактивами з дотриманням ТБ,
  • привчати до акуратної роботи в зошиті (складання звіту за формою з виконаної роботи)
  • формування початкових форм пізнавальної та особистісної рефлексії

Особистісні

  • вміють працювати самостійно, у групах;
  • вміють порівнювати, робити висновки,
  • виховують взаємовиручку між учнями;
  • формують шанобливе ставлення до іншої думки, іншої точки зору;
  • розвивають мотиви навчальної діяльності та формують особистіснийзміст вчення;
  • розвивають самостійність та особисту відповідальність за свої вчинки, прийняті рішення;
  • розвивають етичні почуття, доброзичливість та емоційно-моральну чуйність;
  • виховують інтерес до хімії, соціальну активність через встановлення міжпредметних зв'язків

Тип уроку

За провідною дидактичною метою

Урок-практикум

За способом організації

Комбінований

За провідним методом навчання

Інструктивно-репродуктивний

Методи навчання

Основний

Пояснювально-ілюстративний (Науково-практичний)

Додатковий

Розповідь, пояснення, самостійна робота, тестування на тему уроку

Основні питання уроку

Вивчити способи поділу неоднорідних та однорідних сумішей:

  • розчинення
  • відстоювання
  • декантація
  • фільтрування
  • випарювання

Навчитися описувати зовнішній вигляд речовин за агрегатним станом:

  • твердих
  • рідких

Засоби навчання

ЕОР (мультимедійний супровід, презентація ТБ та контрольний тест)

Карта-інструкція

Картки-ребуси

Обладнання та реактиви:

комп'ютер, проектор, презентація, інструкції, тестові завдання, склянка, лійка, склянка з водою, ножиці, папір фільтрувальний, спиртовка (сухе пальне), сірники, тримач, предметне скло, суміш солі з піском.

Хід уроку:

Етапи уроку

час

мета

взаємодії

з учнями

Методи

навчання

ФОУД*

Навчально-пізнавальні завдання уроку

Формуються

УУД

Методи

оцінки/

самооцінки

Діяльність

вчителі

Діяльність

учня

  1. Організаційний етап

Перевірка готовності

учнів,

створення

позитивного настрою працювати

Здрастуйте хлопці! Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося із способами очищення речовин. Для того, щоб дізнатися з якою речовиною ми будемо працювати, розгадайте ребуси №1, №2, №3 відповідно до номерів лабораторій.

Активний метод - групова робота - розгадування трьох ребусів по групах-лабораторіям

Перевірити готовність

учнів,

створити

позитивний настрій на роботу

Вітають

вчителі перевіряють свою готовність до уроку.

Хлопці вгадують

Регулятивні:

Націлювання на успішну

діяльність.

Особистісні:

Висловлювати позитивне

Комунікативні:

Самоперевірка/взаємоперевірка.

  1. Актуалізація опорних знань

Підведення

дітей до

формулювання теми та

постановці

задач уроку.

Правильно. Це речовини – сіль, річковий пісок, вода.

Сьогодні ми проведемо практичну роботу №2. Відкрийте зошити для практичних робіт та запишіть тему практичної роботи. Повідомляю цілі уроку.

Де міститься багато солі на Землі?

Традиційний метод – сприйняття повідомлення

Підвести

дітей до

формулюванні теми та

постановці

задач уроку.

Повідомлення учня про сіль:

Додаток 6

Регулятивні:

Націлювання на успішну

діяльність.

Комунікатив-

ні:

Формування вміння слухати та чути.

Особистісні:

Висловлювати позитивне

ставлення до процесу пізнання, виявляти бажання пізнавати нове.

Самоперевірка/взаємоперевірка.

Врахування активності роботи учнів у групі Бонуси-бали

Постановка завдання для досліджень у лабораторіях

Ми вживаємо чисту сіль, а природна сіль містить багато домішок.

Завдання : на вантажівці перевозили мішки з сіллю та річковим піском Два мішки лопнули і їхній вміст перемішався. Якими способами можна розділити суміш, що вийшла?

Ваші пропозиції.

Традиційний метод – сприйняття навчальної задачі

Активний метод - індивідуальна робота у зошитах

Поставити завдання для досліджень у групах-лабораторіях

Слухають умову завдання

Обговорюють запропоноване завдання.

Пропонують шляхи вирішення поставленого завдання

Регулятивні:

Націлювання на успішну

діяльність.

Комунікативні:

Формування вміння слухати та чути.

Особистісні:

Висловлювати позитивне

ставлення до процесу пізнання, виявляти бажання пізнавати нове.

Самоперевірка/взаємоперевірка.

Врахування активності роботи учнів у групі Бонуси-бали

  1. Формування нових ЗУН

Вивчення інструкції щодо виконання практичної роботи

Порівняння результатів експерименту

Працюватимуть чотири наукові лабораторії:

  1. Лаб-я ЗАТ Талосто
  2. Лаб-я АТ «Метахім-ФосАгро»
  3. Лаб-я ВАТ «Волховхліб»

Лаб-я СЕС (ваш вчитель - старший науковий співробітник, контролюватиму якість виконання роботи і фіксувати у листі оцінювання роботу груп.

Оцінка за урок складатиметься із трьох оцінок. Перша – за правильність виконання експерименту та дотримання техніки безпеки, другу – за оформлення звіту, третя – за контрольний тест з ТБ.

Активний метод - індивідуальна робота у зошитах

Активний метод - робота в парах, групах

Вивчають інструкцію з виконання практичної роботи

Виконання практичної роботи у парах

Порівняння результатів експерименту у групах

формуються такі практичні вміння, як розчинення речовини, приготування фільтра, фільтрування, випарювання, а також закріплюються вміння: користування нагрівальним приладом, лабораторним штативом, проведення нагрівання. При виконанні роботи формуються: вміння спостерігати, фіксувати результати, акуратність та чіткість у роботі

Самоперевірка/взаємоперевірка.

Врахування активності роботи учнів у групі Бонуси-бали

  1. Розвиток способів розумової діяльності

Оформлення звіту з виконаної роботи

Виконання тесту на закріплення нових знань

Оформити звіт з виконаної роботи

Виконати тест на закріплення нових знань

Активний -індивідуальна робота у зошитах

Активний - робота в парах, групах

Спостереження за роботою учнів

Допомога-консультація щодо оформлення звіту

Фіксування результатів в оцінному аркуші

Оформлюють звіт у зошит

Порівнюють результати тестування у парах, групах

Здають зошити зі звітами з практикуму, тести

За виконання роботи формуються: вміння акуратно оформляти записи виконаних операцій у зошит формою звіту.

Самоперевірка/взаємоперевірка

Облік активності роботи учнів у групі

Оціночний лист (додаток 3) Бонуси-бали

  1. Завершальний етап

Домашнє завдання.:1) знати правила техніки безпеки; 2) способи поділу однорідних та неоднорідних сумішей; 3)Скласти план поділу суміші: цукровий пісок та рис.

Записати домашнє завдання до щоденника, робочого зошита

Активний -індивідуальна робота в щоденниках, робочих зошитах

Інформування домашнього завдання

Записують домашнє завдання наступного уроку

При фіксуванні домашнього завдання формуються: вміння акуратно оформлювати записи у щоденнику, робочого зошита

Оціночний лист

Рефлексія

Підкреслити слово, що відповідає відповіді в анкеті щодо сприйняття знань на уроці.

Активний -індивідуальна робота в листах-анкетах

Анкетування-рефлексія

Учні працюють з питаннями, наголошують на відповіді в анкетах

При роботі з анкетами формується: вміння уважно, адекватно, грамотно та акуратно оформляти відповіді щодо рефлексії

Підбиття підсумків роботи кожним учням

Оціночний лист

І на завершення нашого уроку я хочу подякувати всім за роботу.

Урок завершено. До побачення.

Виставлення оцінок за роботу на уроці

* ФОУД - форма організації навчальної діяльності учнів (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова

Додаток 1

Інструкція з виконання практичної роботи №2

Мета роботи

Хід роботи :

Розчиніть суміш піску та солі у воді; дайте відстоятись суміші

Зберіть прилад для фільтрування: з фільтрувального паперу приготуйте фільтр і підганіть його під розмір лійки.

Відфільтруйте (декантуйте) суміш.

Візьміть 2-3 краплі фільтрату на предметне скло, закріпіть у затиску (пробіркотримачі), обережно прогрійте скло, проведіть випарювання.

Умова

завдання

Хід роботи

Спостереження

Малюнки

Висновки

  1. Розчинення Обстоювання
  1. Декантація Фільтрування
  1. Випарювання

Загальний висновок

Додаток 1а (можливий варіант)

Інструкція щодо виконання практичної роботи №2.

«Очищення забрудненої кухонної солі»

Мета роботи : закріпити знання про чисті речовини та суміші; практично провести очищення забрудненої кухонної солі.

Обладнання та реактиви: штатив лабораторний, склянка, лійка, склянка з водою, ножиці, папір фільтрувальний, спиртовка, сірники, тримач, предметне скло, суміш солі з піском.

Хід роботи :

Розчиніть суміш піску та солі у воді;

Зберіть прилад для фільтрування, з фільтрувального паперу виріжте фільтр і підганяйте його під розмір воронки.

Відфільтруйте суміш;

Налийте невелику кількість фільтрату у порцелянову чашку, проведіть випарювання;

Дайте відповідь на запитання: а) який характер сумішей, що розділяються?

б) на чому ґрунтуються методи поділу?

За підсумками проведених дослідів заповніть таблицю, зробіть висновок.

Зразок оформлення звіту по роботі:

Умова

завдання

Хід роботи

(Етапи роботи, основні операції)

Спостереження

Малюнки

Висновки

Провести очищення забрудненої кухонної солі

  1. Розчинення Обстоювання
  1. Декантація Фільтрування
  1. Випарювання

Загальний висновок

Практично здійснили очищення кухонної солі, познайомилися із найпростішими способами поділу неоднорідних та однорідних сумішей.

Додаток 2.

Тест на знання правил техніки безпеки.

1. Як належить поводитися у шкільній хімічній лабораторії?

А) можна перекусити

Б) можна змішувати реактиви, не користуючись інструкцією

В) можна бігати та шуміти

Г) слід дотримуватися на робочому місці чистоти та порядку

2.Чого не можна робити під час роботи зі спиртуванням?

А) гасити вогонь ковпачком

Б) запалювати сірниками

В) запалювати від іншого спиртування

г) заповнювати етиловим спиртом

3.Порцелянову чашку нагрівають в полум'ї спиртування, тримаючи:

а) руками

Б) утримувачем

В) щипцями

Г) встановивши на кільце штативу

4.Отриману очищену сіль:

А) можна скуштувати смак у кабінеті хімії

Б) не можна пробувати на смак у кабінеті хімії

5. Що потрібно робити, якщо розлив розчин речовини:

А) повідомити вчителя чи лаборанта

Б) самостійно прибрати розлиту речовину, користуючись носовичком

В) вдати, що нічого не трапилося

Г) повідомити друга

Відповіді оформіть у таблицю

Додаток 3.

Аркуш оцінювання.

п/п

Ф,І учня

Підготовка до роботи

Порядок на робочому місці

Експеримент

Звіт

Знання правил ТБ

Олександров Дмитро

Большакова Варвара

Васіпов Андрій

Герасимова Олександра

Єгорова Марія

Клімутко Антон

Косів Данило

Кострюков Тимур

Мавурішніна Валерія

Нікіфорова Дар'я

Пантелейкін Ілля

Прасол Артем

Салін Владлен

Скотникова Софія

Сняткова Діана

Тебряєва Анастасія

Тебряєва Марія

Трифанов Олександр

Трухін Георгій

Уткіна Аріна

Федотова Лора

Чадюк Володимир

Чистякова Каріна

Чупракова Софія

Шустович Дмитро

Олександра Шутова

Додаток 3а (за групами)

Аркуш оцінювання

п/п

Ф,І учня

Підготовка до роботи

Культура проведення експерименту

Порядок на робочому місці

Експеримент

Звіт

Знання правил ТБ

Лаб-я №1 ВАТ «Волховхліб»

Гр.1

Косів Данило

Большакова Варвара

Салін Владлен

Скотникова Софія

Гр.2

Пантелейкін Ілля

Кострюков Тимур

Шустович Дмитро

Гр.3

Олександров Дмитро

Єгорова Марія

Чадюк Володимир

Лаб-я №2

АТ «МетахімФосАгро»

Гр.1

Трухін Георгій

Васіпов Андрій

Федотова Лора

Тебряєва Анастасія

Гр.2

Нікіфорова Дар'я

Уткіна Аріна

Чистякова Каріна

Олександра Шутова

Лаб-я №3

ЗАТ "Талосто"

Гр.1

Прасол Артем

Мавурішніна Валерія

Тебряєва Марія

Трифанов Олександр

Гр.2

Сняткова Діана

Герасимова Олександра

Клімутко Антон

СІЛЬ

РЕБУС №2

ПІСОК

ВОДА

Своєю роботою на уроці я

задоволений(-на)/не задоволений(-на)

Урок для мене здався

коротким/довгим

Матеріал уроку мені був

зрозумілий/не зрозумілий

Домашнє завдання мені здається

цікавим/не цікавим

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 5

Рефлексія

Додаток 6

Повідомлення учня про сіль:

Більшість (71%) поверхні планети Земля вкрита океанами і морями. Океан - це не просто вода, це досить солона вода, що містить 35г солі на 1 літр води. Якщо випарувати весь океан і отриману сіль рівномірно розсипати по Землі, вона покриється 150-метровим шаром солі.

Кухонна сіль - мінерал, який люди вживають у їжу в природному вигляді. У Казахстані багато сольових озер та покладів кам'яної солі (галіту). Вони є джерелом видобутку кухонної солі. Найбільші запаси в Прикаспійській низовині, Пріаральє, за течією річки Іртиш. Щонайменше дві тисячі років тому видобуток кухонної солі стала вестися випарюванням морської води. Цей спосіб спочатку виник у країнах із сухим і жарким кліматом, де випаровування води відбувалося природним шляхом; у міру його поширення воду почали підігрівати штучно.

6г. Багато людей перевищують цю норму (в 20 разів) і тим самим завдають шкоди здоров'ю. "Біла смерть" викликає порушення діяльності нирок, обміну речовин, серцево-судинні захворювання.

Додаток 7

Хімічний словник

(записи на дошці)

  • РАСТВОРІНІ
  • ВІДСтаїваНІ
  • ДЕКантаЦІЯ
  • ФІЛЬТРОВАННЯ
  • ВИПАРВербаНІ
  • ФІЛЬТРОВАЛЬНИЙ ПАПЕР
  • ФІЛЬТР
  • ФІЛЬТРАТ
  • КРИСТАЛЛЫ

Додаток 8

Формули речовин

(записи на дошці)

  • NaCl кухонна сіль (хлорид натрію)
  • SiO2 річковий пісок (оксид кремнію)
  • H2 O вода (оксид водню)

МБОУ Гришинська школа

Вчитель - Діденко К. В.

Предмет – Хімія

Клас – 8

Урок №5

Дата – 19.09.2017

Розділ 1. Основні поняття хімії (рівень атомно-молекулярних навчань).

ТБ!

Тема урока:Практична робота №2 "Очищення забрудненої кухонної солі".

Мета уроку: познайомитися зі способами поділу та очищення сумішей, практично провести очищення забрудненої кухонної солі.

Завдання:

Освітні:закріпити знання про чисті речовини та суміші; познайомити та освоїти найпростіші способи поділу речовин: розчинення, фільтрування, випарювання. Закріпити знання правил техніки безпеки у хімічній лабораторії.

Розвиваючі:

розвивати практичні навички у проведенні лабораторних дослідів. привчати до акуратної роботи в зошит, роботи з реактивами з дотриманням ТБ, розвивати комунікативні здібності,

Виховні: вчити працювати самостійно, вміти порівнювати, робити висновки, виховувати взаємовиручку, навчити працювати у групах.

Обладнання та реактиви:комп'ютер, проектор, презентація, інструкції, тестові завдання, склянка, вирва, склянка з водою, ножиці, папір фільтрувальний, спиртування, сірники, тримач, предметне скло. суміш солі з піском.

Тип уроку: урок-практикум

План уроку

1. Вступне слово вчителя. (5 хв)

2. Подання лабораторій (3 хв)

3. Тести знання правил техніки безпеки. (5 хв)

4. Відеодосвід (1 хв)

5. Експеримент. (15 хв)

6. Оформлення звіту про виконану роботу. (10 хв)

7. Підсумки лабораторії "СЕС" (1 хв)

8. Закріплення матеріалу. (3 хв)

9. Рефлексія. (1 хв)

10. Домашнє завдання. (1 хв)

Хід уроку:

1. Вступне слово вчителя:

Здрастуйте хлопці! Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося із способами очищення речовин. А з якою речовиною ми працюватимемо вгадайте. Розгадайте ребус. (Хлопці вгадують)

Вчитель. Правильно. Ця речовина – сіль. Сьогодні ми проведемо практичну роботу №2. Відкрийте зошити для практичних робіт та запишіть тему практичної роботи. Повідомляю цілі уроку. Де міститься багато солі на Землі? (Повідомлення учня.)

Повідомлення учня. Більшість (71%) поверхні планети Земля вкрита океанами і морями. Океан – це не просто вода, це досить солена вода, що містить 35г солі на 1 літр води. Якщо випарувати весь океан і отриману сіль рівномірно розсипати по Землі, вона покриється 150-метровим шаром солі.

Кухонна сіль - мінерал, який люди вживають у їжу в природному вигляді. У Казахстані багато сольових озер та покладів кам'яної солі (галіту). Вони є джерелом видобутку кухонної солі. Найбільші запаси в Прикаспійській низовині, Пріаральє, за течією річки Іртиш. Щонайменше дві тисячі років тому видобуток кухонної солі стала вестися випарюванням морської води. Цей метод спочатку виник у країнах із сухим і жарким кліматом, де випаровування води відбувалося природним шляхом; у міру його поширення воду почали підігрівати штучно.

(Показуючи пачку солі) Рекомендоване добове споживання солі для дорослої людини – 6 г. Багато людей перевищують цю норму (в 20 разів) і тим самим завдають шкоди здоров'ю. "Біла смерть" викликає порушення діяльності нирок, обміну речовин, серцево-судинні захворювання.

Вчитель. Ми вживаємо чисту сіль, а природна сіль містить багато домішок.

2. Подання лабораторій:

Я пропоную вам виступити представниками лабораторій різних хімічних комбінатів. (На столах стоять таблички із назвами лабораторій):

«Булочка» – лабораторія пекарні «Іртиш»;

"Ріпус" - лабораторія "Рибпрому";

«Пампашка» - лабораторія маслозаводу;

«Крепиш» – лабораторія молочного комбінату.

Завдання кожної лабораторії: провести очищення солі від домішок та оформити звіт про виконану роботу.

Контролюватиме якість виконання роботи лабораторія «СЕС», до якої входять учні з класу, які вже провели цю роботу. У консультантів є аркуші оцінювання груп.

За урок отримаєте дві оцінки. Першу – за правильність виконання експерименту та техніку безпеки, другу – за оформлення звіту.

Вдома ви познайомилися з роботою на стор. 205 підручник 8 клас Н.Нурахметов, К. Сарманова, К. Жексембіна.

Зараз ви в групах вивчите інструкції з виконання роботи, а експерти (по одному в кожній групі) перевірять вашу підготовку.

Діти з лабораторії «СЕС» (консультанти з різних лабораторій) повідомляють про готовність до експерименту.

3. Тести: Перед експериментом повторимо техніку безпеки у хімічній лабораторії. Наразі виконаємо тести на знання правил техніки безпеки. (На столах у кожного учня знаходяться тести). (3 хв)

Вчитель: Перевіримо виконання тестів у парах, звіртеся з відповідями на дошці та поставте оцінку. Наразі ми подивимося відеодосвід з проведення роботи.

4. Відеодосвід.

5. Експеримент: Проводиться у кожній лабораторії, консультанти стежать за роботою, заповнюють аркуші оцінювання.

6.Оформлення звіту про виконану роботу:

Зразок оформлення роботи:

Що робили?

Що спостерігали?

Висновки

кристали солі добре розчиняються у воді

на фільтрі залишаються домішки, що не розчинилися у воді, у склянці – прозорий розчин солі (фільтрат)

неоднорідну суміш можна розділити фільтруванням

3. провели випарювання

вода випаровується, а у фарфоровій чашці залишилися кристали солі

однорідну суміш можна розділити випарюванням

Усі хлопці виконують звіти у зошитах для практичних робіт.

Наприкінці уроку здають зошити вчителю.

7. Підсумки лабораторії:

Представники лабораторії, які контролювали роботу дітей з інших лабораторій, показують чисту сіль на предметному склі та здають аркуші оцінювання.

8. Закріплення матеріалу.

Вчитель: закінчіть фрази:

1. Однорідну суміш можна розділити на …

2. При виконанні практичної роботи були використані такі способи очищення.

3. Метод поділу піску та солі заснований...

8.Висновок. Учні самостійно під керівництвом вчителя роблять висновок. М ыпрактично здійснили очищення кухонної солі, познайомилися з найпростішими способами поділу неоднорідних та однорідних сумішей.

9. Рефлексія.(Учні піднімають смайлики).

10. Домашнє завдання.знати правила техніки безпеки; способи поділу однорідних та неоднорідних сумішей; Скласти план поділу суміші за варіантами: а) річковий пісок, бензин, сіль; б) залізна, тирса, цукровий пісок.

І на завершення нашого уроку я хотіла б подякувати всім за роботу.

Урок завершено. До побачення.

Додаток 1.

Інструкція щодо виконання практичної роботи №2.

«Очищення забрудненої кухонної солі»

Мета роботи: закріпити знання про чисті речовини та суміші; практично провести очищення забрудненої кухонної солі.

Обладнання та реактиви:штатив лабораторний, склянка, лійка, склянка з водою, ножиці, папір фільтрувальний, спиртовка, сірники, тримач, предметне скло, суміш солі з піском.

Хід роботи:

    Розчиніть суміш піску та солі у воді;

    Зберіть прилад для фільтрування, з фільтрувального паперу виріжте фільтр і підганяйте його під розмір вирви;

    Відфільтруйте суміш;

    Налийте невелику кількість фільтрату у порцелянову чашку, проведіть випарювання;

    Дайте відповідь на запитання: а) який характер сумішей, що розділяються?

б) на чому ґрунтуються методи поділу?

За підсумками проведених дослідів заповніть таблицю, зробіть висновок.

Зразок оформлення роботи:

Що робили?

Що спостерігали?

Висновки

1. розчинили суміш солі з піском у воді

2. приготували фільтр та провели фільтрування

3. провели випарювання

Висновок.

Додаток 2.

Тест на знання правил техніки безпеки.

1. Як належить поводитися у шкільній хімічній лабораторії?

А) можна перекусити

Б) можна змішувати реактиви, не користуючись інструкцією

В) можна бігати та шуміти

Г) слід дотримуватися на робочому місці чистоти та порядку

2. Чого не можна робити під час роботи зі спиртуванням?

А) гасити вогонь ковпачком

Б) запалювати сірниками

В) запалювати від іншого спиртування

г) заповнювати етиловим спиртом

3. Порцелянову чашку нагрівають у полум'ї спиртування, тримаючи:

а) руками

Б) утримувачем

В) щипцями

4. Отриману очищену сіль:

А) можна спробувати смак

Б) не можна пробувати на смак

5. Що потрібно робити, якщо розлив розчин речовини:

А) повідомити вчителя чи лаборанта

Б) самостійно прибрати розлиту речовину

В) вдати, що нічого не трапилося.

Додаток 3.

Аркуш оцінювання.

Ф,І учня

Підготовка до роботи

Знання правил ТБ

Культура проведення експерименту

Прибирання робочого місця

«ОЧИЩЕННЯ Забрудненої повареної солі»

Мета роботи:на підставі фізичних властивостей компонентів запропонованої суміші спланувати експеримент та очистити запропонований препарат солі від забруднень.

Обладнання та реактиви: склянка із сумішшю, фільтр, лійка, чашка для випарювання, тигельні щипці, сірники, спиртування, склянка з водою, паличка з гумовим наконечником, штатив.

Якими фізичними властивостями вирізняються компоненти суміші?

кухонна сіль NaCl

річковий пісок SiO 2

Етапи роботи

Послідовність дій

Спостереження

Висновки

1.Розтворення суміші.

У хімічну склянку помістити забруднену сіль та налити 30-50 мл дистильованої води. Перемішуючи вміст скляною паличкою, досягти повного розчинення солі у воді.


Сіль розчинилася, розчин став каламутним, великі піщинки опустилися на дно склянки.

Пояснення

Сіль та пісок розрізняються по розчинності у воді.

· Яка властивість кухонної солі та річкового піску ілюструє даний досвід?

2.ФІЛЬТРУВАННЯ.

-Вкласти фільтр у вирву так, щоб він щільно прилягав до її стінок, не доходив до краю вирви на 0,5 см.

-Змочити фільтр водою, утримуючи вирву похило і обертаючи її над склянкою або чашею.

-Закріпити в кільці штатива воронку.

-Обережно по скляній паличці перелити суміш із хімічної склянки на фільтр. Через фільтр проходить прозорий фільтрат, а на фільтрі затримується осад.


1 – штат 2 – кільце 3 – вирва з фільтром4 – склянка із розчином 5 – паличка 6 – склянка з фільтратом

Через фільтр проходить чистий розчин, на фільтрі залишаються нерозчинні домішки.

Пояснення

Частинки піску дуже великі, щоб пройти через пори фільтра, а вода з розчиненою в ній сіллю проходить. Отриманий розчин солі називає фільтратом.

· Що являє собою фільтрат?

· Чому можна відокремити розчин солі від річкового піску фільтруванням?

· Чому при фільтруванні рідину наливають на фільтр по паличці, направляючи її на стінки фільтра?

3.Випарювання

-Фільтрат перелити у фарфорову випарювальну чашку (не більше 1/3 її об'єму).

-Закріпити її в кільці штативу та нагрівати полум'ям спиртування.

-Після появи перших кристалів солі нагрівання припинити.

-Знімати гарячу чашку з кільця щипцями тигельними! Ставте його на вогнезахисну підставку!

1 – штатив

2 – спиртування

3 – кільце

4 – азбестове прокладання

5 - чашка

Вода випаровується і на стінках чашки утворюються кристали чистої солі.

Пояснення

Внаслідок видалення води частки кухонної солі з'єднуються один з одним і утворюють кристали .

Чому можна виділити розчинену кухонну сіль із розчину випарюванням?


Висновок:очистити кухонну сіль від піску можна, розчинивши її у воді, профільтрувавши і випаривши отриманий розчин. Даний спосіб очищення заснований на різній розчинності речовин, що входять до складу суміші.


Завантажте модуль та виконайте віртуальну л абораторну роботу "Очищення кухонної солі від домішок"



хімія 8 - 1 чверть

МБОУ Гришинська школа

Вчитель - Діденко К. В.

Предмет – Хімія

Клас – 8

Урок №5

Дата – 19.09.2017

Розділ 1. Основні поняття хімії (рівень атомно-молекулярних навчань).

ТБ!

Тема урока:Практична робота №2 "Очищення забрудненої кухонної солі".

Мета уроку: познайомитися зі способами поділу та очищення сумішей, практично провести очищення забрудненої кухонної солі.

Завдання:

Освітні:закріпити знання про чисті речовини та суміші; познайомити та освоїти найпростіші способи поділу речовин: розчинення, фільтрування, випарювання. Закріпити знання правил техніки безпеки у хімічній лабораторії.

Розвиваючі:

розвивати практичні навички у проведенні лабораторних дослідів. привчати до акуратної роботи в зошит, роботи з реактивами з дотриманням ТБ, розвивати комунікативні здібності,

Виховні: вчити працювати самостійно, вміти порівнювати, робити висновки, виховувати взаємовиручку, навчити працювати у групах.

Обладнання та реактиви:комп'ютер, проектор, презентація, інструкції, тестові завдання, склянка, вирва, склянка з водою, ножиці, папір фільтрувальний, спиртування, сірники, тримач, предметне скло. суміш солі з піском.

Тип уроку: урок-практикум

План уроку

1. Вступне слово вчителя. (5 хв)

2. Подання лабораторій (3 хв)

3. Тести знання правил техніки безпеки. (5 хв)

4. Відеодосвід (1 хв)

5. Експеримент. (15 хв)

6. Оформлення звіту про виконану роботу. (10 хв)

7. Підсумки лабораторії "СЕС" (1 хв)

8. Закріплення матеріалу. (3 хв)

9. Рефлексія. (1 хв)

10. Домашнє завдання. (1 хв)

Хід уроку:

1. Вступне слово вчителя:

Здрастуйте хлопці! Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося із способами очищення речовин. А з якою речовиною ми працюватимемо вгадайте. Розгадайте ребус. (Хлопці вгадують)

Вчитель. Правильно. Ця речовина – сіль. Сьогодні ми проведемо практичну роботу №2. Відкрийте зошити для практичних робіт та запишіть тему практичної роботи. Повідомляю цілі уроку. Де міститься багато солі на Землі? (Повідомлення учня.)

Повідомлення учня. Більшість (71%) поверхні планети Земля вкрита океанами і морями. Океан – це не просто вода, це досить солена вода, що містить 35г солі на 1 літр води. Якщо випарувати весь океан і отриману сіль рівномірно розсипати по Землі, вона покриється 150-метровим шаром солі.

Кухонна сіль - мінерал, який люди вживають у їжу в природному вигляді. У Казахстані багато сольових озер та покладів кам'яної солі (галіту). Вони є джерелом видобутку кухонної солі. Найбільші запаси в Прикаспійській низовині, Пріаральє, за течією річки Іртиш. Щонайменше дві тисячі років тому видобуток кухонної солі стала вестися випарюванням морської води. Цей метод спочатку виник у країнах із сухим і жарким кліматом, де випаровування води відбувалося природним шляхом; у міру його поширення воду почали підігрівати штучно.

(Показуючи пачку солі) Рекомендоване добове споживання солі для дорослої людини – 6 г. Багато людей перевищують цю норму (в 20 разів) і тим самим завдають шкоди здоров'ю. "Біла смерть" викликає порушення діяльності нирок, обміну речовин, серцево-судинні захворювання.

Вчитель. Ми вживаємо чисту сіль, а природна сіль містить багато домішок.

2. Подання лабораторій:

Я пропоную вам виступити представниками лабораторій різних хімічних комбінатів. (На столах стоять таблички із назвами лабораторій):

«Булочка» – лабораторія пекарні «Іртиш»;

"Ріпус" - лабораторія "Рибпрому";

«Пампашка» - лабораторія маслозаводу;

«Крепиш» – лабораторія молочного комбінату.

Завдання кожної лабораторії: провести очищення солі від домішок та оформити звіт про виконану роботу.

Контролюватиме якість виконання роботи лабораторія «СЕС», до якої входять учні з класу, які вже провели цю роботу. У консультантів є аркуші оцінювання груп.

За урок отримаєте дві оцінки. Першу – за правильність виконання експерименту та техніку безпеки, другу – за оформлення звіту.

Вдома ви познайомилися з роботою на стор. 205 підручник 8 клас Н.Нурахметов, К. Сарманова, К. Жексембіна.

Зараз ви в групах вивчите інструкції з виконання роботи, а експерти (по одному в кожній групі) перевірять вашу підготовку.

Діти з лабораторії «СЕС» (консультанти з різних лабораторій) повідомляють про готовність до експерименту.

3. Тести: Перед експериментом повторимо техніку безпеки у хімічній лабораторії. Наразі виконаємо тести на знання правил техніки безпеки. (На столах у кожного учня знаходяться тести). (3 хв)

Вчитель: Перевіримо виконання тестів у парах, звіртеся з відповідями на дошці та поставте оцінку. Наразі ми подивимося відеодосвід з проведення роботи.

4. Відеодосвід.

5. Експеримент: Проводиться у кожній лабораторії, консультанти стежать за роботою, заповнюють аркуші оцінювання.

6.Оформлення звіту про виконану роботу:

Зразок оформлення роботи:

Що робили?

Що спостерігали?

Висновки

кристали солі добре розчиняються у воді

на фільтрі залишаються домішки, що не розчинилися у воді, у склянці – прозорий розчин солі (фільтрат)

неоднорідну суміш можна розділити фільтруванням

3. провели випарювання

вода випаровується, а у фарфоровій чашці залишилися кристали солі

однорідну суміш можна розділити випарюванням

Усі хлопці виконують звіти у зошитах для практичних робіт.

Наприкінці уроку здають зошити вчителю.

7. Підсумки лабораторії:

Представники лабораторії, які контролювали роботу дітей з інших лабораторій, показують чисту сіль на предметному склі та здають аркуші оцінювання.

8. Закріплення матеріалу.

Вчитель: закінчіть фрази:

1. Однорідну суміш можна розділити на …

2. При виконанні практичної роботи були використані такі способи очищення.

3. Метод поділу піску та солі заснований...

8.Висновок. Учні самостійно під керівництвом вчителя роблять висновок. М ыпрактично здійснили очищення кухонної солі, познайомилися з найпростішими способами поділу неоднорідних та однорідних сумішей.

9. Рефлексія.(Учні піднімають смайлики).

10. Домашнє завдання.знати правила техніки безпеки; способи поділу однорідних та неоднорідних сумішей; Скласти план поділу суміші за варіантами: а) річковий пісок, бензин, сіль; б) залізна, тирса, цукровий пісок.

І на завершення нашого уроку я хотіла б подякувати всім за роботу.

Урок завершено. До побачення.

Додаток 1.

Інструкція щодо виконання практичної роботи №2.

«Очищення забрудненої кухонної солі»

Мета роботи: закріпити знання про чисті речовини та суміші; практично провести очищення забрудненої кухонної солі.

Обладнання та реактиви:штатив лабораторний, склянка, лійка, склянка з водою, ножиці, папір фільтрувальний, спиртовка, сірники, тримач, предметне скло, суміш солі з піском.

Хід роботи:

    Розчиніть суміш піску та солі у воді;

    Зберіть прилад для фільтрування, з фільтрувального паперу виріжте фільтр і підганяйте його під розмір вирви;

    Відфільтруйте суміш;

    Налийте невелику кількість фільтрату у порцелянову чашку, проведіть випарювання;

    Дайте відповідь на запитання: а) який характер сумішей, що розділяються?

б) на чому ґрунтуються методи поділу?

За підсумками проведених дослідів заповніть таблицю, зробіть висновок.

Зразок оформлення роботи:

Що робили?

Що спостерігали?

Висновки

1. розчинили суміш солі з піском у воді

2. приготували фільтр та провели фільтрування

3. провели випарювання

Висновок.

Додаток 2.

Тест на знання правил техніки безпеки.

1. Як належить поводитися у шкільній хімічній лабораторії?

А) можна перекусити

Б) можна змішувати реактиви, не користуючись інструкцією

В) можна бігати та шуміти

Г) слід дотримуватися на робочому місці чистоти та порядку

2. Чого не можна робити під час роботи зі спиртуванням?

А) гасити вогонь ковпачком

Б) запалювати сірниками

В) запалювати від іншого спиртування

г) заповнювати етиловим спиртом

3. Порцелянову чашку нагрівають у полум'ї спиртування, тримаючи:

а) руками

Б) утримувачем

В) щипцями

4. Отриману очищену сіль:

А) можна спробувати смак

Б) не можна пробувати на смак

5. Що потрібно робити, якщо розлив розчин речовини:

А) повідомити вчителя чи лаборанта

Б) самостійно прибрати розлиту речовину

В) вдати, що нічого не трапилося.

Додаток 3.

Аркуш оцінювання.

Ф,І учня

Підготовка до роботи

Знання правил ТБ

Культура проведення експерименту

Прибирання робочого місця

Цілі уроку:

Перегляд вмісту документа
«Практична робота "Очищення кухонної солі" 8 клас»

Тема: Практична робота №3 «Очищення забрудненої кухонної солі»

Цілі уроку:

· Активізувати інтерес учнів до предмета.

· Познайомити з новою речовиною, значенням її в природі та в житті людини.

Завдання уроку:

· Розвивати та зміцнювати навички хімічного експерименту.

· Розвивати пізнавальну активність.

· Навчити працювати у групах.

· Ознайомити та освоїти найпростіший спосіб очищення речовин: розчинення, фільтрування, випарювання.

· Закріпити знання правил техніки безпеки у хімічній лабораторії.

Обладнання:

· Лабораторний штатив з кільцем.

· Спиртування.

· Воронка.

· Скляна паличка

· Хімічна склянка (2шт).

· Предметне скло.

· Утримувач.

· Фільтрувальний папір.

Речовини:

· Забруднена кухонна сіль.

· Дистильована вода.

План уроку

1. Вступне слово вчителя.
2. Подання лабораторій.
3. Правила техніки безпеки.
4. Експеримент.
5. Оформлення звіту про виконану роботу.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Правила ТБ.

    Прочитайте роботу.

    Почати роботу за інструкцією.

Інструкція з виконання роботи

Розчинення суміші у воді

1. У хімічну склянку помістіть 2-3 ложки забрудненої кухонної солі.

2. Налийте в ту саму склянку воду так, щоб склянка була заповнена приблизно на ½ її об'єму.

3. Перемішайте скляною паличкою. Використовуйте ту частину палички, на якій одягнено гумове кільце.

Підготовка паперового фільтра

1. Складіть фільтр. Для цього згорніть його навпіл і, не розвертаючи, ще раз навпіл. Розгорніть отриманий конус так, щоб з одного боку був один шар паперу, а з іншого – три шари. Вкладіть фільтр у вирву.

2. Перевірте правильність положення фільтра у вирві: він повинен щільно прилягати до стінок вирви і не доходити до краю приблизно на 0,5 см.

3. Змочіть фільтр водою.

Фільтрування

1. Встановіть вирву в кільце штатива. Стебло вирви має стосуватися стінки склянки – приймача.

2. Тримайте скляну паличку так, щоб її кінець був спрямований на потрійний шар фільтрувального паперу.

3. Акуратно наливайте рідину, що фільтрується, по паличці. Слідкуйте за тим, щоб рідина не доходила до краю фільтра.

Випарювання (кристалізація)

1.Перелийте фільтрат у фарфорову чашку для випарювання.

2.Поставте чашку на кільце штативу.

    Оформити звіт.

Назва досвіду. Малюнок.

Що спостерігали?

Висновки.

(Відповісти на поставлені питання, питання не переписувати)

1. Розчин суміші у воді. Відстоювання.

Що спостерігали? ______________________

Що сталося з річковим піском, з кухонною сіллю?

______________________

Чому в даній роботі необхідно використовувати розчинення у воді та відстоювання водної суміші?

________________________

2. Фільтрування.

Що спостерігали під час фільтрування?

_______________________

Що отримали у результаті фільтрування?

________________________

3. Випарювання (кристалізація)

Що спостерігали?

_______________________

Порівняйте отримані кристали з виданою вам забрудненою кухонною сіллю

_____________________

Яку речовину отримали у результаті?

________________________

Опишіть фізичні властивості одержаної речовини.

________________________

Висновок: ___________________________________

(Сформулюйте висновок із мети роботи)